1. W jaki sposób prawidłowo przygotować mleko początkowe lub następne?
Przygotowując mleko początkowe lub następne dla niemowląt należy postępować zgodnie z instrukcjami znajdującymi się na opakowaniu.
Istotne jest zachowanie szczegółowych zasad higieny takich jak:
- Dokładnie wyczyścić butelkę, smoczek i zakrętkę oraz każda porcja powinna być świeżo przygotowywana przed podaniem.
- Przegotowaną wodę wystudzić do temperatury 50°C i połowę wlać do czystej butelki, w której należy rozpuścić ilość proszku zgodnie z rekomendacji porcji posiłku dla dziecka. Po zamknięciu butelki natychmiast wstrząsnąć, a następnie dodać pozostałą objętość wody i ponownie wstrząsnąć.
- Do odmierzenia odpowiedniej ilości proszku do butelki zawsze należy używać miarki załączonej do opakowania.
- Przed podaniem przygotowanej porcji należy sprawdź temperaturę przygotowanego mleka, która powinna wynosić 37°C.
Nigdy nie należy podgrzewać porcji w mikrofalówce, gdyż istnieje wysokie ryzyko poparzenia. Warto mieć na uwadze, że niewłaściwe przygotowanie i przechowywanie może być szkodliwe dla zdrowia dziecka.
2. Czy można przechowywać w lodówce nadwyżkę mleka niezjedzonego przez dziecko, jeśli tak to ile czasu?
Bezpośrednio po przygotowaniu porcji mleka początkowego lub następnego należy rozpocząć karmienie. Niezjedzonej porcji pozostałości pokarmu nie należy ponownie używać, ani przechowywać.
3. Jak szybko należy zużyć mleko początkowe lub następne w proszku po otwarciu?
Produkt należy spożyć przed datą umieszczoną na spodzie opakowania. Po otwarciu produkt powinien by zużyty w ciągu 3 tygodni.
4. Co to znaczy mleko modyfikowane początkowe oraz następne?
To zwyczajowe nazwy mieszanek mlecznych dla niemowląt zróżnicowane pod względem wieku dziecka i składu do potrzeb żywieniowych.
Mleko początkowe jest przeznaczone dla niemowląt od urodzenia do 6 miesiąca życia, dla niemowląt które nie są karmione piersią lub jako uzupełnienie karmienia piersią.
Mleko następne przeznaczone jest dla niemowląt po 6 miesiącu życia jako część zbilansowanej diety. Indywidualne tempo wzrostu i rozwoju Twojego dziecka może wymagać wprowadzenia mleka następnego jako część zbilansowanej diety wcześniej.
Przed wprowadzeniem mleka początkowego lub następnego należy skonsultować się z pediatrą lub położną.
5. Jak długo dziecko powinno być karmione piersią bądź mlekiem modyfikowanym?
Według zleceń Światowej Organizacji Zdrowia zaleca się wyłączne karmienie piersią przez 6 miesięcy i utrzymanie karmienia z jednoczesnym podawaniem żywności uzupełniającej do końca 2. roku życia lub dłużej, jak długo życzy sobie tego matka i dziecko. Gdy niemożliwe jest karmienie piersią lub wprowadzana jest mieszanka mleczna jako uzupełnienie karmienia piersią należy ją kontynuować zgodnie z indywidualnym potrzebami dziecka, wybierając mieszanki mleczne dostosowane do kolejnych etapów rozwoju dziecka.
6. Wkrótce wracam do pracy, a karmię piersią. Czy, kiedy i jak powinnam wprowadzić mleko modyfikowane do żywienia dziecka?
Karmienie piersią powinno być stopniowo zastępowane mieszanką mleczną. W zależności od stopnia akceptacji ze strony dziecka karmienia butelką, należy rozpocząć wprowadzanie do schematu żywienia niemowlęcia jednego posiłku w ciągu dnia, w nocy jeśli to możliwe warto podtrzymać karmienie piersią. Przy niechęci dziecka do korzystania z butelki początkowo rozpocząć karmienie z butelki mlekiem odciągniętym z piersi. Po obserwacji dobrej tolerancji mieszanki mlecznej można zwiększać częstotliwość jego podawania.
By stopniowo obniżać laktację posiłki warto rozpocząć od karmienia butelką i zakończyć go podaniem piersi.
7. Czy dopajać niemowlę gdy karmię mlekiem modyfikowanym?
Jeśli niemowlę jest karmione wyłącznie mlekiem początkowym i nie jest jeszcze na etapie rozszerzania diety ilość płynów w postaci mieszanki mlecznej powinna być wystarczającą ilością płynów w ciągu dnia. Jedynie w okresie nadmiernych upałów można podać niewielkie ilości wody, choć nadal głównym źródłem płynów powinno pozostać mleko modyfikowane. Gdy rozpoczęłaś etap rozszerzania diety dopajaj dziecko wodą między posiłkami.
8. Jakie ilości mleka początkowego / następnego powinno wypijać moje dziecko?
Dziecko w zależności od wieku – liczonego w miesiącach ma inne potrzeby żywieniowe stąd wraz z kolejnymi tygodniami zwiększa ilość wypijanego mleka. Referencyjne ilości oraz liczba posiłków jest podana na opakowaniu mleka początkowego lub następnego. Pamiętaj jednak, że podane ilości są wartościami przybliżonymi i mogą się różnić indywidualnie, ponieważ każe dziecko jest wyjątkowe. Jeżeli dziecko prawidłowo przybiera na masie ciała i harmonijnie się rozwija indywidualne preferencje dotyczące ilości i częstotliwości posiłków są uznawane za prawidłowe.
9. Jaką wodę używać do przygotowania mleka?
Do przygotowywania mieszanki mlecznej należy używać niegazowanej wody źródlanej. Na etykiecie wody butelkowanej znajdziesz stosowane oznaczenia. Istotne jest by woda była przygotowana, następnie przestudzona, a w momencie podawania dziecku w połączeniu z proszkiem mleka modyfikowanego jej temperatura powinna wynosić około 37 stopni.